چرا صفحه لمسی لپ تاپ کار نمی‌کند؟

دلایل متعددی برای غیرفعال شدن تاچ پد لپ تاپ وجود دارد. دلایلی از جمله:

  • کثیف شدن تاچ پد لپ تاپ به دلیل وجود گردوخاک
  • برخورد دست به لوگوی مربعی کوچک گوشه تاچ پد
  • هنگ کردن سیستم عامل لپ تاپ
  • بهم خوردن تنظیمات بایوس
  • تغییر در تنظیمات ماوس لپ تاپ
  • تغییر در تنظیمات تاچ پد ویندوز
  • نصب و یا حذف کردن برخی از نرم افزارها
  • خراب شدن تاچ پد در اثر ضربه
  • اتصال تجهیزات خارجی به لپ تاپ از طریق USB

هنگ کردن سیستم عامل

اگر ماوس لپتاپ شما کار نمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید، اطمینان از این است که سیستم عامل لپتاپ شما فعال است و متوقف نشده است. گاهی کامپیوتر هنگ میکند و نمی توان هیچ فرمان یا برنامه ای در آن استفاده کرد. عملا سیستم عامل متوقف شده است نه ماوس.

برای چک کردن اینکه سیستم عامل (ویندوز) فعال است، دکمه های Num Lock یا Scroll Lock را بزنید و ببینید که آیا چراغ آنها بر روی کیبورد لپتاپ روشن می شود یا خیر. اکثر کیبوردها دارای اندیکاتور یا چراغی برای زمان فعال بودن این دکمه ها است. اگر کیبورد لپ تاپ شما برای دکمه های Num Lock یا Scroll LockLock چراغ دارد و موقع زدن این دکمه ها روشن و خاموش می شود، ویندوز لپتاپ شما هنگ نکرده است و فعال است. اگر پس از چند بار زدن دکمه های Num Lock یا Scroll Lock، چراغ روشن یا خاموش می ماند، احتمالا کامپیوتر هنگ کرده است و سیستم عامل از کار افتاده است. بنابراین کامپیوتر خود را ریستارت کنید و کار کردن تاچ پد یا ماوس لپ تاپ و کامپیوتر خود را مجددا چک کنید.

چگونه از صفحه گوشی خود فیلم بگیریم؟
ادامه مطلب

فعال کردن تاچ پد لپ تاپ از طریق تنظیمات در ویندوز ۱۰

برای اینکه بتوانید از تنظیمات لپ تاپ، تاچ پد آن را فعال و یا غیرفعال کنید، وارد Setting شده و از گزینه‌هایی که پیش رویتان است، گزینه تاچ پد را انتخاب کنید. راه دیگر برای وارد شدن به این بخش، نوشتن کلمه touchpad در بخش جستجوی ویندوز است.

بعد از اینکه وارد تنظیمات تاچ پد شدید، در بالای صفحه؛ با جابجا کردن گزینه Touchpad می‌توانید آن را فعال و یا غیرفعال کنید.

با زدن تیک گزینه Leave touchpad on when a mouse is connected، این امکان را به لپ تاپ می‌دهید که با وصل شدن موس هم تاچ پد آن فعال باشد.

با تغییر وضعیت گزینه change the cursor speed، سرعت اشاره‌گر را تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید با تغییر گزینه Touchpad sensitivity، می‌توانید میزان و درجه حساسیت موس تاچ پد را تغییر دهید.

در ادامه صفحه هم تنظیماتی برای نحوه اسکرول کردن با تاچ پد را می‌توانید انجام دهید.

۲-فعال کردن تاچ پد لپ تاپ با دکمه Fn کیبورد

روی اغلب کیبوردهای لپ تاپ دکمه Fn در کنار دکمه ویندوز قرار دارد. با زدن این دکمه، عملکرد دوم دکمه‌های لپ تاپ فعال می‌شود. روی یکی دیگر از دکمه‌های لپ تاپ هم تصویر مانیتور را مشاهده می‌کنید که با زدن کلیدهای ترکیبی Fn و این دکمه، می‌توانید تاچ پد لپ تاپ را فعال و یا غیرفعال کنید.

۳-فعال کردن تاچ پد از طریق Device Manager

برای فعال کردن تاچ پد از طریق Device Manager، می‌توانید Device Manager در قسمت جستجوی ویندوز وارد کرده تا پنجره مربوطه برای شما باز شود. در این پنجره روی گزینه Mice and other pointing device دو بار کلیک کنید و گزینه Update Driver Software انتخاب و گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. در نهایت با فعال و یا غیرفعال کردن گزینه تاچ پد، وضعیت تاچ پد لپ تاپ شما تغییر می‌کند.

ساخت کابل و فیبر نوری مخصوص فیسبوک برای بهبود دسترسی به اینترنت
ادامه مطلب

۴-فعال کردن تاچ پد از طریق تنظیمات موس

در این روش باید در قسمت جستجوی ویندوز، عبارت Change mouse setting را وارد کرده تا وارد صفحه تنظیمات شوید. گزینه Mouse را انتخاب کرده و با باز شدن صفحه جدید، گزینه Touchpad را انتخاب کنید. با زدن گزینه Enable Touchpad، می‌توانید تاچ پد لپ تاپ را فعال و غیرفعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری …

بستن
مقایسه