گوشیباز

وسایل مورد نیاز یک تعمیرکار موبایل

امروزه دغدغه هر شغلی ، شناخت و تهیه ابزار اون شغل هست که  اگر  تصمیم گرفته اید که شغل تعمیرات موبایل را راه بیاندازید، به شما تبریک می گوییم. چرا که وارد یک شغل پردرآمد شده اید. خوشبختانه برای شروع و کسب درآمد در این زمینه نیاز به سختگیری نیست. شما می توانید با تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز تعمیرات موبایل کار را  حتی در یک مغازه کوچک آغاز کنید.

ابتدا هزینه؟

هزینه مورد نیاز برای تهیه ابزار تعمیرات موبایل چقدر است ؟

برای شروع به کار تعمیرات موبایل، حداقل 10 و حداکثر 50 میلیون نیاز دارید، البته این رقم شما را نترساند. راه های زیادی برای شروع با مبالغی کمتر از اینها وجود دارد. راه اول این است که در ابتدا تمرکز خود را بر روی تعمیرات محدود و خاصی بگذارید، با درآمد ناشی از همین قسمت می توانیددر آینده ابزار مورد نیازتان را خریداری کنید. راه دوم فروش لوازم جانبی موبایل است. بعداز گذر زمان و درآمد زایی می توانید لوازم مورد نیازتان برای تعمیرات را خریداری کنید. در نهایت شما می توانید در ابتدا فعالیت خود در این زمینه را به تعویض قطعاتی مانند تاچ ال سی دیو یا تعویض باتری محدود کنید. به مرور و با کسب درآمد بیشتر در زمینه ی تعمیرات تخصصی تر وارد شوید.

پیشنهاد ویژه: مقاله چرا شغل تعمیرات موبایل مناسبیه را حتما بخوانید!

نکته : این ابزارات معرفی شده  قسمت (سخت افزار) تعمیرات موبایل هست .

لیست ابزار و وسایل مورد نیاز یک تعمیرکار موبایل:

لوپ یا میکروسکوب

لوپ مانند میکروسکوپ و ذره بین عمل می کند. بعد از باز کردن موبایل نیاز دارید که اجزای آن را بزرگ و واضح ببینید. دستگاه لوپ با زوم و بزرگنمایی برد گوشی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد. لوپ از دو نوع آنالوگ و دیجیتال ارائه می شود و جز ضروری ترین تجهیرات در میان ابزارهای لازم برای تعمیرات موبایل به حساب می آید.

لوپ

دستگاه هیتر و هویه

این دستگاه هوای گرم را با فشار تنظیم شده ای به بیرون هدایت می کند. از این دستگاه برای حرارت دادن به سطوح مختلف برد و همچنین تعویض قطعات استفاده می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
درباره تبلت گلکسی تب اس ۷ سامسونگ چه می‌دانیم؟

هیتر از تجهیران مهم در بحث تعمیرات موبایل است. همانطور که گفته شد این دستگاه با اعمال هوای گرم قابل کنترل برای شدت ها و دماهای مختلف در بخش جداسازی و بازکردن اجزای مختلف گوشی به کار می رود. اگر بخواهید قطعات چندپایه مانند آی سی ها را بردارید و یا قاب هایی که گوشه هایی با لاستیک آب بندی دارند را از بدنه جدا کنید این کار را با هیتر انجام می دهید.برای برداشتن آی سی ها از هیتر سری آی سی استفاده می کنند. از این منظر هیترها در اندازه ها و سری های مختلف ارائه می شود و قابل تعویض هستند.

دستگاه هیتر و هویه :
هیتر و هویه
  • هویه

اگر در تعمیرات و در بخش هایی نیاز به ظریف کاری و تعویض قطعات داشته باشید، باید از هویه استفاده کنید. هویه با وات متغیر مقادیر حرارتی متفاوتی برای ما اینکار ایجاد می کند. هویه در لحیم کاری استفاده می شود و به واسطه آن پایه های قطعات الکترونیکی به یک دستگاه وصل یا از آن جدا می شوند. گرمایش این دستگاه ار المنت های برقی تامین می شود. هویه هایی که در تعمیرات موبایل استفاده می شود از نوع معمولی آن نیست و جز دسته لوازم تعمیرات موبایل محسوب می شوند چرا که در بحث تعمیرات نیاز دارید که برای قسمت های مختلف از وات های مختلف و مناسب با همان بخش استفاده کنید.

 

منبع تغذیه

برای شوک دادن باتری، شارژ مستقیم باتری و روشن کردن گوشی بدون باتری به منبع تغذیه نیاز دارید. همچنین برای اینکه نحوه ی جریان کشی در گوشی های خاموش را دنبال کرده و آنها را عیب یابی کنید باید از منبع تغذیه استفاده کنید.

سپراتور

سپراتور یک وسیله برای جدا کردن تاچ ال سی دی و تعمیر آن است . این وسیله برای جدا کردن گلس و ال سی دی تبلت، کامپیوتر، موبایل و … به کار می رود.

این مطلب را از دست ندهید
هک چیست؟،هکر کیست؟

مولتی متر

تست مقاومت ها، خازن، دیور، ترانزیستور و سایر قطعات و همچنین تست وجود ارتباط میان دو نقطه از طریق مولتی متر انجام می شود.علاوه بر این تست مسیرها، ولتاژگیری باتری، تست دیور و تست اتصال کوتاه نیز می تواند با مولتی متر انجام بشود. با این اوصاف از مولتی متر در بخش عیب یابی استفاده میشود که دارای قسمت های مختلفی برای تست است.به اینگونه ابزار که وظیفه ی سنجش کمیت های الکتریکی را دارند جهت تست و بررسی عملکرد قطعات موبایل و اطمینان از  خراب نبودن آنها همواره در بحث تعمیرات نیاز است. مولتی متر ها در دو دسته بندی عقربه ای و دیجیتالی تقسیم می شود. مولتی متر های دیجیتالی نیز در دو دسته ی رنج دستی و اتوماتیک قرار میگیرند. به طور کلی مولتی سنج های دیجیتال امکانات بیشتری در اختیار شما قرار می دهند.

ست پیچ گوشتی ها

از پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن گوشی استفاده می کنند. ست پیچ گوشتی مورد نیاز برای تعمیرات با شماره های T4،T5،T6 و T8 نامگذاری می شوند.

پنس

برای تعویض قطعات، به پنس موبایل نیاز دارید. پنس مورد استفاده ی شما باید آنتی مگنتیک یا ضدمغناطیس باشد. این پنس نباید الکتریسیته ساکن را انتقال دهد یعنی باید آنتی استاتیک باشد.

سیم قلع

در تعمیرات موبایل به سیم قلع ضخیم و قلع ظریف از نوع 3دهم میلی متر نیاز پیدا می کنید.

سیم لحیم

شابلون

طرح های پایه های آی سی گوشی بر روی شابلون موبایل وجود دارد.

خمیرقلع

برای پایه سازی آی سی های BGA ازدر زمان شابلون زنی از خمیر قلع استفاده می کنید.

خمیر فلکس

وظیفه ی احیاکنندگی قلعه بر عهده ی این روغن است. این ابزار به صورت خمیر و اسپری فلکس ارائه می شود.

سیم قلع کش

برای از بین بردن اتصالی و جهت جذب قلع در زمانی که قلع انباشته شود و یا بین پایه ها اتصالی رخ دهد، استفاده می شود.

این مطلب را از دست ندهید
عصبانیت کاربران از سبز شدن نمایشگر آیفون ۱۱ پرو مکس؛ چه کسی مقصر است؟

سیم قلع کش

چسب ضدآب

چسب جز لاینفک لوازم تعمیرات موبایل است. چسب های ضدآب سازی، چسب E8000 ، T7000، و چسب دو طرفه در بحث تعمیرات موبایل بسیار ضروری و البته کاربردی هستند. برای چسباندن درب پشت موبایل، تاچ ال سی دی، بستن و چسباندن قطعات مختلف و مواردی از این قبیل از انواع چسب های گفته شده استفاده می کنند.

چسب

ابزار تعمیر موبایل بصورت خلاصه!

چسب نسوز،، تینر ۱۰۰۰۰فوری ،  اسپری فریز ، خمیر قلع، اسپری خشک، گیره برد،  اسفنج نسوز، چسب ۱۲۳، خمیر قلع، خمیر سلیکون، اسپاتول فلزی، حلال چسب ال سی دی، ست آچار ستاره ای،  خمیر فلکس جامد، قاب بازکن کوچک فلزی، سیم لاکی، کشوی ریز نگهدارند قطعات الکترونیک و انواع پیچ گوشتی معمولی و …

در میان تمام مشتریانی که برای تعمیرات سخت افزاری به شما مراجعه میکنند، ممکن است مشتریانی هم داشته باشید که به دلیل مشکلات نرم افزاری به شما مراجعه کنند. البته از تعمیرکار تخصصی موبایل در بخش سخت افزار انتطار نمی رود که به مشکلات نرم افزاری مسلط باشد. اما بدیهی است برای گسترش فعالیت خود در حوزه ی تعمیرات نیاز دارید که به حوزه ی نرم افزار نیز مسلط شوید.

یک تعمیرگاه خوب و استاندارد برای موبایل بهتر است دارای میزی به ابعاد یک در دو متر باشد. برای میز خود پیشخوان قرار دهید. روی این پیشخوان هوای گرم، ابزارها و منبع تغذیه قرار می گیرید. باید نور کافی روی سطح میز وجود داشته باشد اما میز نور را بازتاب ندهد. سعی کنید سطح میز یا قسمی از آن را با سفره ی نسوز عایق شود. پریز چندراهی برق صنعتی و چند منظوره روی میز نصب کنید و به دلیل جریان کشی زیاد برای هیتر و منبع تغذیه سه راهی مطمئن نصب کنید.

سخن آخر 

با هر سن و سالی که دارید برای ورود به بازار تعمیرات موبایل دیر نیست. این حرفه بسیار نوظهور است و اگر عملکرد خوبی داشته باشید در این بازار جایگاه خود را تثبیت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام قیمت