تفاوت آی سی شارژ با آی سی تغذیه

گوشیباز

در میان قطعات موجود در گوشی‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در مدار و بُرد گوشی وجود دارد، قطعه آی سی تغذیه یا شارژ موبایل است. ای سی شارژ نقش بسیار مهمی در تامین انرژی مورد نیاز برای راه اندازی و فعالیت گوشی شما دارد و عوامل متعددی می تواند به آن آسیب وارد کند. در ادامه با بررسی نشانه های خرابی IC سی شارژ گوشی و نحوه تعمیر آن با گوشیباز همراه باشید.

آی سی شارژ چیست؟

آی سی شارژ

آی‌سی شارژ وظیفه شارژ باتری گوشی موبایل را بر عهده دارد. IC شارژ با رساندن ولتاژ مناسب از شارژر برای شارژ باتری، ابتدا به سوکت شارژر و سپس به آی سی شارژ انتقال داده و بعد به باتری برای شارژ شدن گوشی موبایل وظیفه اصلی این آی سی است.

با توجه به ساختار آی سی شارژ و در معرض جریان برق بودن آن است از جمله قطعاتی است که همواره احتمال بروز خرابی در آن زیاد است.

بر این اساس استفاده از شارژر اورجینال و عدم استفاده از شارژرهای غیر اصل در گوشی‌های هوشمند حائز اهمیت است.

 

آی سی تغذیه چیست؟

آی سی تغذیه از قطعات مهم در مدار همه گوشی‌های هوشمند امروزی است. این قطعه وظیفه تامین ولتاژ و جریان الکتیکی مورد نیاز بخش های مورد نیاز در گوشی را برعهده دارد از جمله آنها عبارتند؛

 • کنترل نور صفحه
 • کنترل کلید های ولوم
 • دکمه پاور
 • دکمه سایلنت در برخی گوشی ها
 • کنترل دمای CPU
 • هدایت و کنترل NTC
 • دوربین
 • باتری

پیشنهاد می کنیم تخفیف های خرید شابلون موبایل را از دست ندهید.

 

آی سی تغذیه

 

ساختار آی سی تغذیه موبایل :

آی سی تغذیه موبایل توسط سه یا چهار پین به باتری وصل شده و با گرفتن ولتاژ مناسب از باتری و بر اساس نیاز ولتاژ مورد نیاز بخش‌های دیگر تامین می‌کند.

ولتاژ از طریق پین مثبت باتری وارد مدار حفاظت جریان داخل آی سی می‌گردد. ای مدار وظیفه محافظت از باتری و آی سی تغذیه در برابر سوختگی یکی از بلوک های خروجی را دارد. در صورت چنین مشکلی بوجود می آید گوشی یکباره خاموش می‌شود.

1

نشانه‌های خرابی آی سی تغذیه

یکی از علائم خرابی در این قطعه خاموش شدن ناگهانی گوشی موبایل است. موقعی که آی سی تغذیه گوشی آسیب ببیند باتری گوشی شارژ نمیشه و گوشی خاموش می‌شود.

در صورت خرابی این قطعه باعث کم شدن طول عمر باتری شده و تاثیر زیادی ر خراب شدن باقی قطعات گوشی موبایل می‌شود. ولی این علائم همه تنها علائم خرابی آی سی شارژ نمی‌باشد.

علت آسیب دیدن آی سی شارژ چیست؟ 

 1. عدم استفاده از شارژر اورجینال و تقلبی
 2. قرار دادن بیش از حد دستگاه در شارژ
 3. شارژر فندکی ماشین یا پاوربانک‌های غیر استاندارد
 4. کار کردن یا بازی حین شارژ دستگاه
 5. استفاده کردن از فندکی ماشین در گوشیهای آیفون باعث خرابی آی سی شارژ دستگاه میشود
 6. آب خوردگی و ضربه خوردگی
 7. نوسانات برق
 8. خرابی شارژر
 9. خرابی کابل
 10. علائم خرابی آی سی شارژ چیست؟
 11. مصرف شارژ بیشتر از 10 درصد در حالت Standby
 12. دیر شارژ شدن یا زود شارژ خالی کردن دستگاه
 13. نوسان آمپر در دستگاه

 

نشانه های خرابی آی سی شارژ ساموسنگ و آیفون

یکی از شایع ترین نشانه های خراب بودن این قطعه خاموش شدن گوشی همراه است. وقتی آی سی شارژ گوشی سامسونگ آسیب ببیند شارژ مجدد گوشی انجام نمی شود و گوشی خاموش می شود. همانطور که انتظار می رود خراب شدن آی سی شارژ تاثیر به سزایی در عمر باتری و حتی خراب شدن کامل آن نیز دارد. اما این تنها نشانه آسیب دیدگی آی سی شارژ نیست.

 

پیشنهاد می کنیم تخفیف های خرید برد شارژر و تستر موبایل را از دست ندهید.

 

نحوه ی تعمیر آی سی تغذیه

تعمیر انواع گوشی موبایل به دلیل حسایت های فراوانی که در طراحی آن ها به کار برده شده است نیاز به تخصص، تجهیزات و دستگاه های مدرن تعمیرات دارد. یکی از حیاتی ترین قطعات به کار برده شده در گوشی آی سی تغذیه است. در روند تعمیرات این قطعه (به دلیل اتصالات گسترده ای که با دیگر قطعات گوشی های هوشمند دارد ) باید دقت و ظرافت فراوان به کار رود. اگر در نحوه ی ترمیم، تعمیر، تعویض یا جابه جایی آن اشتباهی صورت گیرد، دستگاه خاموش شده و از کار می افتد. اگر از جمله کاربرانی هستید که تصمیم به تعویض یا تعمیر آی سی تغذیه ی موبایل خود دارید

 • از خرابی آی سی تغذیه اطمینال حاصل کنید.
 • از باز کردن گوشی بدون آگاهی و ابزارهای لازم خودداری کنید.
 • از دستکاری قطعات مختلف برای تعمیر آی سی تغذیه ی موبایل بپرهیزید.
 • آی سی تغذیه را به هیچ وجه جا به جا یا دستکاری ننمایید.
 • قطعه ای اصل و اورجینال را از نمایندگی تعمیرات موبایل فراهم فرمایید.
 • تعمیرکاری توانا که دارای کارگاه مجهز می باشد را انتخاب کنند.
ارسال دیدگاه