علت خاموش شدن ناگهانی گوشی چیست و چگونه می توان آن را رفع نمود؟

گوشیباز

یکی از مشکلاتی که ممکن است گریبانگیر برخی از کاربران تلفن همراه شود، خاموش شدن ناگهانی گوشی در هنگام کار با آن می باشد. این مورد در برخی موارد می تواند بسیار آزار دهنده باشد. مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی می تواند بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود که برخی از آن ها ممکن است سخت افزاری و برخی دیگر نیز نرم افزاری باشد. معمولا در موارد نرم افزاری به سادگی می توان این مشکل را با چند ترفند که در ادامه ذکر خواهد شد حل نمود. اما در موارد سخت افزاری نیاز است که از متخصصان فعال در زمینه تعمیر گوشی، کمک بگیرید. در این مطلب قصد داریم تعدادی از مواردی که ممکن است دلیلی برای خاموش شدن ناگهانی گوشی های اندرویدی و ایفون باشد را با یکدگیر مرور نماییم.

دلیل خاموش شدن ناگهانی گوشی

همانطور که اشاره شد، دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی ممکن است بسیار متفاوت باشد. در برخی موارد ممکن است این اشکال، در اثر نقص سخت افزاری رخ دهد که در این موارد باید گوشی معیوب را در اسرع وقت به یک متخصص نشان داد. اما در برخی دیگر موارد، ممکن است این اشکال در اثر یک ایراد نرم افزاری به وجود آمده باشد که در این صورت می توان به سادگی آن را رفع نمود. در ادامه چند مورد شایع که می تواند دلیلی برای خاموش شدن ناگهانی گوشی باشد و راه حل رفع آن نیز، آورده شده است.

سلامت باتری را چک کنید!

یکی از اصلی ترین و شایع ترین دلایلی که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی شود، عدم کارکرد صحیح باتری می باشد. قبل از اینکه باتری گوشی را تعویض نمایید، باید ابتدا به این مورد توجه داشته باشید، که ممکن است در اثر ضربه باتری از محل قرار گیری خود، مقداری فاصله گرفته باشد یا اتصالات آن به درستی برقرار نشده باشد. این موضوع می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی گردد. اگر گوشی شما با خوردن ضربه یا تکان دادن ناگهانی، خاموش می شود، باید به این موضوع که اتصال باتری آن دچار مشکل شده است، شک نمایید. نکته قابل توجه این است که دراکثر گوشی های هوشمند امروزی، باتری های گوشی دیگر به مانند سابق قابل جدا شدن و تعویض نبوده و برای این منظور لازم است که آن را به یک متخصص نشان دهیم.

علاوه بر مشکل فوق، ممکن است خاموش شدن ناگهانی گوشی در اثر خراب شدن کلی باتری باشد. خوشبختانه در تمامی مدل های اندروید، راهی برای آگاهی از میزان سلامت باتری وجود دارد که به سادگی می توان آن را مشاهده نمود. برای آگاهی از سطح سلامت باتری گوشی اندروید خود، از طریق شماره گیر گوشی، کد *#*#4636#*#* را شماره گیری نمایید. دقت داشته باشید که همه علائم و ارقام را صحیح و به ترتیب یاد شده، وارد نمایید. در صفحه ای که مشاهده می نمایید، گزینه Battery Information را انتخاب نمایید. حال لیستی از وضعیت باتری را مشاهده می نمایید. توجه داشته باشید که در قسمت Battery Health حتما عبارت Good که به معنی سلامت باتری گوشی شما می باشد، درج شده باشد. در غیر اینصورت، این مورد نشان دهنده این است که باتری گوشی شما در وضعیت مناسبی نبوده و هر چه سریعتر باید نسبت به تعویض و جایگزینی آن اقدام نمایید.

سلامت باتری

 گرمای بیش از اندازه

بیشتر گوشی‌های اندرویدی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر بیش از اندازه گرم شوند، ریستارت می‌شوند. اگر در طول روز سعی کنید از موقعیت‌یاب جهانی و 4G مداوم استفاده کرده و تنظیمات صفحه‌نمایش را در وضعیت بالاترین سطح از روشنایی قرار دهید در چنین شرایطی دمای گوشی شما ممکن است به 100 درجه سانتیگراد برسد که خاموش شدن یا راه‌اندازی مجدد را به همراه خواهد داشت. سعی کنید از این دو مولفه تنها زمانی که به آن‌ها نیاز دارید استفاده کنید. همچنین برای مراقبت از چشمان‌تان و حل مشکل گرم شدن بیش از اندازه گوشی، میزان روشنایی را در حد مطلوب نگه دارید. اگر خاموش شدن بر اثر گرمای بیش از اندازه حالت مستمری پیدا کرده است، نباید به چشم یک مشکل ساده به آن نگاه کنید. اگر گوشی شما به‌طور مرتب گرم می‌شود، بهتر است با مرکز خدمات تماس گرفته و مشکل را برطرف کنید.

خراب بودن دکمه‌ها

برخی موارد دکمه پاور می‌تواند به دلیل نفوذ آب خراب شود. اطمینان حاصل کنید که خرده آشغالی در شیار دکمه قرار نگرفته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که کاور گوشی فشار زیادی به این دکمه وارد نکند.

نرم‌افزارهای سیستمی خراب شده

گاهی اوقات نرم‌افزارهای سیستمی اندروید خراب می‌شود. اگر از یک رام پیشرفته اندرویدی استفاده می‌کنید، سعی کنید از نسخه دیگری از رام موجود یا رام متفاوت دیگری استفاده کنید. اگر از یک رام پیشرفته استفاده نمی‌کنید، تنها گزینه‌ای که پیش روی شما قرار دارد بازگشت به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه است. دقت کنید که ریست فکتوری باعث می‌شود تا همه اطلاعات موجود روی گوشی اندرویدی پاک شود. روی بیشتر دستگاه‌های اندرویدی، شما می‌توانید فرآیند ریست فکتوری را با رفتن به مسیر Settings” > “Backup & reset” > “Reset device انجام دهید.

 سخت‌‌افزارهای معیوب و ضعیف

اگر همه کارهای بالا را آزمایش کردید، اما هنوز هم گوشی اندرویدی شما به شکل تصادفی ریستارت می‌شوید، ممکن است خود دستگاه دچار مشکل شده باشد. بهتر است با سرویس خدمات پس از فروش گوشی خود تماس برقرار کنید و از آن‌ها کمک بگیرید. البته دقت کنید که اگر یک رام اندرویدی سفارشی روی گوشی خود نصب کرده باشید بخش خدمات ممکن است کمک خاصی به شما نکنند. در این حالت، باید از ارائه دهنده رام درخواست کمک کنید.

ارسال دیدگاه