نرم افزار یا سخت افزار کدام یک؟

software&hardware

هر دستگاه فیزیکی که شما بتوانید با دست آن را لمس کنید به عنوان سخت افزار یا Hardware شناخته می شود اما نرم افزار یا Software قابل لمس نیست .

با رشد تکنولوژی و افزایش گوشی های موبایل و افزایش قیمت آنها, نیاز به تعمیرات آن بیش از گذشته احساس می‌ شود. اما متاسفانه در کشور ما نگاه آگاهانه و علمی به مقوله تعمیرات موبایل نمی شود. در حالی که تعمیرات موبایل و نگهداری آن به خودی خود یک علم مستقل محسوب می شود؛ و همینطور می توان گفت تعمیرات و نگهداری نیاز به یک دانش اولیه و پایه دارد.

 

Hardware

 

با وجود فقدان منابع علمی در این حوزه و عدم آگاهی افراد از علم نرم افزاری و سخت افزاری موبایل, دوره ای ستاره گان موبایل, دوره تعمیرات موبایل در استان قم در نظر دارد بهترین فرصت را برای علاقه مندان و افراد جویا جهت یادگیری این علم نهفته فراهم کند. آموزشگاه گوشیباز تلاش بر این دارد که به معرفی و آموزش تکنولوژی نرم افزاری و سخت افزاری موبایل و فراگیری مفاهیم ضروری به افراد علاقه مند و مبتدی در این حوزه بدون نیاز به دانش قبلی بپردازد.

نرم افزار موبایل

توسعه نرم افزار موبایل, یک زمینه فنی و جذاب به حساب می‌اید. افرادی که ایده ساخت یک برنامه کاربردی را برای موبایل فراهم می آورند علاوه بر جنبه سرگرم کننده آن, از ارزش بالایی جهت آسایش افراد برخوردار است؛ در این صورت باید وارد عرصه و توسعه نرم افزار موبایل شوند چراکه کاربران زیادی در انتظار اپلیکیشن های مرغوب و جذابی هستند که در عرصه تولید است.

ییی

شاید واژهای اپلیکیشن, ios, نرم افزار اندروید و نرم افزار موبایل برایتان آشنا باشد؛ این روزها به علت استفاده زیاد از گوشی های اندروید و محبوبیت آن در جهان, روز بروز در حال توسعه و گسترش, تولید اپلیکیشین های پرکاربرد هستیم. از زمانی که این اپلیکیشن ها وارد عرصه بازار شدند شاهد گسترش آن در بخش های مختلفی از جمله بازی سرگرمی, شبکه های اجتماعی و کسب کار بودیم؛ در حقیقت می توان گفت که برای هر کاری یک اپلیکیشین ساخته می شود ، به هم خاطر جامعه امروزی نیاز به خدمات دهی مناسب دارد که شغل نرم افزار باید آن را پوشش دهد .

مهمترین  مزیت شغل نرم افزار موبایل نداشتن یا کم ریسک بودن آن هست و با در آمد خوب جز شغل های کم هزینه محسوب میشود .

 

نیازهای یک نرم افزار  کار موبایل: 

1- تخصص

برای شروع کار شما باید آن تجربه کاری که نیاز هست رو باید بدست بیاورید برای این کار  میتوانید از اساتید مجرب که در این زمینه فعالیت دارند کمک بگیرید یا با ثبت نام در آموزشگاه های معتبر مثل آموزشگاه گوشیباز این مهارت رو یاد بگیرید و همینطور میتونید مدرک معتبر از سازمان فنی حرفه ای داشته باشید.

2-ابراز 

یک نرم افزاز کار برای شروع به چند ابزار حیاتی نیاز دارد:

کامپیوتر : یکی از مهم ترین ابزار های مهم بخش نرم افزار کامیوتر هست. شما عمده کارها را با سیستم انجام میدید و برای انجام این کار باید کامپیوتر نسبتا خوبی داشته باشید.

ss

 

باکس ها : (باکس چیست؟) شما اگر بخواهید کارتون رو به صورت حرفه ای انجام بدبد باید از باکس های متفاوتی استفاده کنید  مثلا :

  • بازگشایی قفل صفحه بدون پاک شدن اطلاعاتddd
  • باز کردن قفل شبکه
  • بازکردن قفل FRP یا همان گوگل اکانت بدون پاک شدن اطلاعات
  • ترمیم Wifi
  • ترمیم بوت
  • ترمیم IMEI (برای گوشی هایی که مشکل آنتن دارند)

 

سخت افزار موبایل

همانطور که در بخش قبل گفتیم، روز به روز به تعداد کاربران گوشی های هوشمند افزوده می‌شود و مطمئن باشید که این مسئله هیچوقت متوقف نمی‌شود. با افزایش تعداد گوشی هایی که کاربران از آن ها استفاده می‌کنند، ریسک بروز مشکل در آن ها و نیاز پیدا کردن به تعمیر هم بیشتر می‌شود. بنابراین به بیان دیگر روز به روز شاهد افزایش تقاضای تعمیرات موبایل هستیم. همیشه در نظر داشته باشید که برای موفقیت در یک شغل، بیزینس و غیره باید تقاضا یا اصطلاحا دیمند (Demand) بازار را بررسی کنید. اگر بیزینسی تقاضای خوبی از سوی مشتریان داشته باشد، مطمئن باشید که بازده خوبی هم برایتان به همراه خواهد داشت. تعمیرات موبایل از آن دسته مشاغلی است که روز به روز با افزایش تقاضا همراه می‌شود.

 

had

 

برای شروع هر کاری در بازار آزاد نیاز به یک سرمایه اولیه دارید و باید ریسک از دست رفتن آن سرمایه را بپذیرید، اما در مورد تعمیرات موبایل اینطور نیست! شما برای شروع این کار نیاز به سرمایه زیادی ندارید و فقط مقدار ناچیزی هزینه برای تهیه ابزار و گذراندن دوره های تخصصی تعمیرات موبایل صرف می‌کنید. بعد از آن دیگر شما یک متخصص تعمیر موبایل هستید و می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. همیشه در نظر داشته باشید که مشاغل مبتنی بر حرفه هیچوقت نیاز به سرمایه بزرگ ندارند! تعمیرات موبایل هم یک حرفه است، بنابراین نیاز به صرفه بزرگی ندارد.

نیاز های یک سخت افزار  کار  موبایل  : 

1- تخصص

یکی از مهم ترین عوامل برای موفقیت در بازار کار تعمیرات موبایل داشتن مهارت و تخصص کافی در تعمیرات نرم افزاری  و سخت افزاری موبایل است. همانطور که می دانید هر روز گوشی های جدیدی وارد بازار شده و تکنولوژی آنها روز به روز پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

aa

بنابراین برای موفقیت در بازار کار تعمیرات موبایل می بایست خود را با این تکنولوژی همراه کرده و مهارت و تخصص خود را به روز نمایید. برای اینکار توصیه می کنیم مقالات آموزشی ما را دنبال کرده و از آخرین اخبار مربوط به تعمیرات موبایل آگاه شوید. همچنین توصیه می کنیم در دوره های تخصصی آموزشگاه گوشیباز  دوره ستاره گان موبایل  ثبت نام کرده و تعمیرکار حرفه ای موبایل شوید.

 

2-ابراز 

ابزار و لوازم تعمیرات موبایل روز به روز در حالت پیشرفت هستند و به روز بودن لوازمی که یک تعمیرکار از آن ها استفاده می‌کند تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت تعمیر نهایی خواهد داشت.

به عنوان یک مثال ساده می‌توان استفاده از قاب باز کن معمولی را با بکارگیری وکیوم ساکشن انبری مقایسه کرد. طبیعتا با استفاده از وکیوم ساکشن انبری باز کردن قاب یک گوشی با سهولت بیشتری انجام خواهد شد و ریسک آسیب دیدن بدنه دستگاه هم تقلیل می‌یابد.abzar

برای تمام ابزار ها و لوازم تعمیر موبایل همین حالت وجود دارد و هرچقدر ابزاری که از آن در حین تعمیر استفاده می‌شود کیفیت بالاتری داشته باشد، سهولت انجام تعمیرات و کیفیت آن هم افزایش پیدا می‌کند. یک تعمیرکار خوب همیشه از بهترین و جدیدترین لوازم و ابزار تعمیرات موبایل برای تعمیر گوشی مشتریانش استفاده خواهد کرد.

در ادامه به معرفی مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارهای تعمیرات موبایل می‌پردازیم:

1- پیچ گوشتی
این ابزار اولین و مهم ترین ابزاری است که برای تعمیرات موبایل باید داشته باشید چرا که قبل از تعمیر گوشی قاعدتا باید بتوانید آن را باز کنید. پیچ گوشتی های مخصوص تعمیرات موبایل، مدل های مختلفی دارد و از نظر ابعاد آنقدر کوچک هستند که به راحتی می توان با آن ها پیچ موبایل را باز کرد.

2- هیتر وهویه 

دستگاهی که هوای گرم با فشار تنظیم شده ای را به بیرون هدایت میکند برای حرارت دادن سطوح  مختلف برد وهمچنین تعویض قطعات از آن استفاده می شود.

هویه که با وات متغیر مقادیر حرارتی مختلفی را برای ما ایجاد می کندکه در قسمت هایی که نیاز به اتصال ، ظریف کاری و تعویض قطعات می باشد استفاده می گردد.

3- منبع تغذیه

منبع تغذیه برای چند مورد استفاده می شود:
– جهت شوک دادن باتری
– شارژمستقیم باتری
– روشن کردن گوشی بدون باتری
– عیب یابی در گوشی های خاموش بر اساس نحوه جریان کشی

4 – لوپ

یکی از گران قیمت ترین دستگاه هایی که شدیدا در تعمیرات به آن نیاز پیدا می کنید لوپ است. لوپ چه به صورت ظاهری چه عملکردی بسیار به میکروسکوپ شبیه است. معمولا برای دیدن مادربرد گوشی در ابعاد بزرگتر به کار می رود و به راحتی می توانید به تعیر مدار ها و قطعات آن بپردازید.ی

لوپ ها انواع مختلف آنالوگ و دیجیتال دارند. بهتر است لوپ آنالوگ را انتخاب کنید چرا که مدل دیجیتال معمولا با تاخیر در دادن اطلاعات همراه است و برای همین نمی توانید به درستی برد را تعمیر کنید.

5- پنس

پنس جهت تعویض قطعه استفاده می شود و باید دارای دو شرط باشد:
– ضد مغناطیس (آنتی مگنتیک)
– الکتریسیته ساکن دست را انتقال ندهد(آنتی استاتیک)

6- سیم قلع

سیم قلع از نوع 0.3 میلی متر باید باشد که در کار های ظریف مورد نیاز می باشد.

7- شابلون

شابلون طرح های پایه های ICهای مختلف را بر روی خود دارد.قلع ریلایف با دمای ذوب 138 درجه Relife RL 404 1 360x360 1

8-خمیر قلع

به صورت خمیر مانند است که در هنگام پایه سازی ICهای BGA استفاده می شود.

9- روغن لحیم

کار قلع کاری را سرعت میبخشد

10- روغن فلکس

خاصیت احیا کنندگی قلع را دارد که به صورت مایع ،خمیر واسپری فلکس می باشد .

11- سیم قلع کش

در حالت اتصالی بین پایه ها  ویا در حالتی که قلع انباشته شود از این سیم جهت جذب قلع و از بین بردن اتصالی  استفاده خواهیم کرد.

12- گیره کار

برد نسوز مدل Sunshine SS 601J 4 510x510 1

جهت محکم کردن و تثبیت برد روی میز کار از آن استفاده می شود.تا بتوان به راحتی کار تعویض قطعه را انجام داد.

13- مولتی متر

در قسمت عیب یابی از آن استفاده می شود دارای قسمت های مختلف جهت تست قطعات میباشد. مانند تست مقاومت ها، خازن، دیود، ترانزیستور.
تست برقراری ارتباط میان دو نقطه از طریق مولتی متر انجام میگیرد که دارای دو نوع می باشد: دیجیتال ، آنالوگ

 

تعداد ابزار آلات برای تعمیر موبایل بسیار زیاد است و در یک مقاله قابل گنجایش نیست. مانند چسب نسوز،، سشوار صنعتی، چسب دوطرفه،  و …

 

ارسال دیدگاه