گوشی ها چگونه باز و بست میشوند؟

گوشیباز

گوشی ها چگونه باز و بست میشوند یکی از مهم ترین فعالیت های مربوط به تعمیرات سخت افزاری موبایل است که تعمیرکار موبایل می بایست با آن آشنا بوده و به بهترین صورت انجام دهد. این کار بسیار ظریف و حساس بوده و نیازمند کسب مهارت های لازم آن می باشد. زیرا گوشی موبایل از دسته دستگاه های حساسی هست که در صورتی که بدون کسب مهارت های مربوط به آن اقدام به باز و بسته کردن کنید به قطعات آن آسیب وارد شده یا باعث شکسته شدن قاب گوشی و پارگی کابل های آن شوید.

گوشی ها چگونه باز و بست میشوند

برای اینکه بتوانید انواع گوشی های موجود در بازار را باز و بسته نموده، باید با کلیات باز و بسته کردن گوشی آشنایی داشته باشید، سپس به راحتی می توانید هر نوع گوشی را باز و بسته کرد. آموزش باز و بسته کردن گوشی می تواند کمک کند تا بدانید ابتدا از چه قسمتی از گوشی باید شروع به باز کردن گوشی نموده و سپس از چه قسمتی شروع به بستن گوشی کرده، که مشکلی در حین کار بوجود نیاید.

اهمیت باز و بسته کردن گوشی چیست؟

گوشی یکی از دستگاه های الکترونیکی بسیار ظریف و حساس بوده، از این رو اگر در هنگام باز و بسته کردن آن دقت کافی را به خرج نداده و یا اینکه قطعات را به طور منظم و پشت سر هم باز نبندید، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به گوشی وارد شود.

وسایل مورد نیاز برای باز و بسته کردن گوشی چیست ؟

مهمترین و پرکابردترین ابزار برای باز و بسته کردن انواع گوشی ، سبراتور ،  پیچ گوشتی ، اسپاتول ، پیک ، قاب بازکن  می باشد.

پیش از آنکه شروع به باز کردن گوشی کنید انواع سایزهای پیچ گوشتی های موجود در بازار را تهیه نمایید. زیرا ممکن است هر نوع موبایل دارای پیچ های مختلفی باشند که نیاز به پیچ گوشتی های ریز و یا کمی درشت تر دارند. پیچ گوشتی می تواند هم در باز کردن و هم برای بستن گوشی ها مفید باشد، زیرا اغلب قطعات سخت افزاری موبایل توسط پیچ به هم متصل می باشند.

وسایل مورد نیاز برای باز و بسته کردن گوشی چیست ؟

آیا باز و بسته کردن انواع گوشی ها مشابه هم می باشد؟

جواب : خیر 

معمولا هر مدل از گوشی که در بازار موجود بوده، به نوعی روش باز و بسته کردن آن مخصوص به خودش می باشد، به طور مثال باز کردن گوشی سامسونگ e5 با s8 متفاوت است. اما در واقع کلیات باز و بسته کردن آنها یکی بوده، از این رو کسی که بتواند یک گوشی را باز و بسته کند، مشکل خاصی برای باز و بسته کردن سایر گوشی های موجود در بازار نداشته، زیرا تفاوت های آنها جزئی می باشد.

 

پیشنهاد می کنیم تخفیف های خرید انواع آچارهای باز و بست موبایل را از دست ندهید.

 

گوشی ها به چند روش باز و بست می شوند ؟

  • از فریم پشت 

  • از فریم دور 

  • از السیدی 

گوشی ها چگونه باز و بست میشوند

 

نکته : هنگام باز کردن گوشی از السیدی باید به نوع السیدی آن نیز توجه کرد . اگر جنس الیسدی از نوع LED  باشد میتوان از اسپری حلال برای جدا سازی السیدی از فریم استفاده کرد . اما اگر جنس السیدی ما ار نوع LCD باشد نمیتوان از حلال ها استفاده کرد زیرا به خود  السیدی آسیب میزند .

انواع نمایشگر:

  • OLED , AMOLED , Super AMOLED , MicroLED , POLED

  • TFT ، IPS , Super LCD

 

تفاوت های LCD و LED

صفحه نمایش های LED نسبت به صفحه نمایش های LCD مزایای بسیاری دارند. رنگ استثنایی، سرعت واکنش بسیار بالا، زاویه دید بازتر، روشنایی بالاتر، وزن و ضخامت بسیار پایین تر از جمله برتری های این نوع صفحه نمایش ها محسوب می شوند.
نمایشگر های LED از دیود های ساطع کننده نور تشکیل شده اند، اما نمایشگرهای LCD از کریستال مایع برای نمایش تصاویر استفاده می کنند. شفافیت و درخشندگی صفحه نمایش های LED بسیار بالاتر از صفحه نمایش های LCD می باشد.

شیلدهای گوشی را نیز باز کرده

 

پس از باز کردن قاب باید شیلدهای گوشی را نیز باز کرده، وظیفه ای که این شیلد ها دارند فیکس نگه داشتن قطعات مختلف دستگاه در جای خود و همچنین عایق کردن آنها نسبت به هم جهت جلوگیری از بروز مشکلات مختلف می باشد.

سپس اقدام به باز کردن برد گوشی نموده، این مرحله از باز کردن گوشی بسیار حساس بوده، باید با دقت زیادی انجام شود. زیرا قطعات الکترونیکی بسیار ریز و حساس بر روی مادر برد وجود دارد.

ترتیب باز بسته کردن قطعات

خیلی مهم است که قطعات به ترتیب تعیین شده باز یا بسته شوند و همانطور که پیش تر گفتیم، اگر قبل از اینکه فلت تاچ و ال سی دی را از روی برد باز کنیم باتری موبایل را خارج نکنیم مشکلاتی به دنبال دارد که هزینه سنگینی دارد. همچنین در خصوص بستن پیچ های گوشی مطمئن شوید که هرکدام دقیقا سرجای خود قرار گیرد. مخصوصا در iPad و iPhone دقت در بستن صحیح پیچ ها بسیار مهم است.

برد iPad به قدری حساس است که حتی اگر یک پیچ سر جای خود بسته نشود کم ترین آسیبی که می تواند به تبلت وارد کند این است که تبلت به صورت مکرر ریستارت می شود، در خصوص بیشترین آسیب می توان به سوختن برد گوشی اشاره کرد. در گوشی های iPhone، اگر پیچ ها به درستی بسته نشوند، به این دلیل که پیچ ها کوتاه و بلند هستند، ممکن است تاچ و ال سی دی، قاب و یا برد گوشی موبایل سوراخ شده که در نهایت اگر برد سوراخ شود کاملا بلا استفاده می شود.

 

بدین ترتیب نیاز است تا افرادی که وارد حوزه تعمیرات سخت افزار موبایل می شوند، ذهن خلاقی داشته باشند، تا بتوانند به راحتی جزئیات ریزی که در گوشی ها با هم متفاوت بوده را تشخیص دهند و مشکلی از این جهت برای آنها بوجود نیاید.

 

ارسال دیدگاه